Hvit m i mitt sør-aurdal
Foto: Olav Kristian Huseby
Innhold av
Eivind Olmhus
Publisert
10/06/2022
Kategori:

-  Jeg fikk knapt parkert før det dukka opp nye glis i ruta

Det ble en god samling av kjøretøy som møtte ungdommene på ungdomsklubben i Bagn forrige fredag. Biler og motorsykler møtte opp i hopetall og lot ungdommen få bli med på cruising gjennom sentrum. 

Initiativtakeren til samlingen, Thor Arne Simensveen, var strålende fornøyd med kvelden.

- Cruisingrunden var fylt opp med kjøretøy og store smil i alle aldre! Ungdommene fikk sitte på i de forskjellige bilene og jeg fikk knapt parkert før det dukka opp nye glis som hang inn i ruta, forteller han. 

Simensveen som er svært aktiv i motormiljøet i Valdres fikk ideen da han var innom ungdomsklubben tidligere i år og kom i prat med en stor andel motorinteressert ungdom. 

- Mot slutten som til slutt endte vi opp rundt motorrommet på volvoen og alle var superinteresserte i hvordan ting fungerer og henger sammen. Og da kom ideen om å få til en kveld der de fikk sett en del av de gromme bilene som er i kommuna, forteller Thor Arne. 

40 biler og motorsykler 

Tidligere i år ble det opprettet en facebookgruppe kalt Kjøretøy Sør-Aurdal som favner bredt om alle motorinteresserte i kommunen. Via denne gruppa fikk Simensveen mobilisert kjøretøyinteresserte til å møte opp og ta med seg ungdommen på flere runder i Bagn sentrum.

- Jeg tror vi var over 40 kjøretøy på det meste, og politi og brannvesen kom også innom og åpna dørene så ungdommene fikk se utstyr og prøvesitte. Det er utrolig bra at de kan stille opp slik for ungdommen! 

I tillegg til representanter fra det offentlige kom også AMcar Valdres nedover med en håndfull biler. Turen gikk gjennom Bagn i det som etter to pandemiferinger er blitt kjent som 17. mai runda. Og etter et par timer sto den harde kjernen igjen og kjørte rundt med ungdommene hele kvelden fram til klokken elleve. Ungdom spratt fra bil til bil, spurte og var nysgjerrige på de forskjellige kjøretøyene de fikk sitte på med.

Enkel organisering 

I tillegg til massivt oppmøte av entusiaster bil og motorsykkel tok entreprenørene ansvar for å rydde plassen for tungtransporten som vanligvis står på parkert på bussparkering ved ungdomsskolen i Bagn.

- Det har i det hele tatt vært veldig enkelt å få organisert. Jeg har sjekka interessen i bilmiljøet og Eli på ungdomsklubben ordna med samtykke fra foreldre og stilte med grillpølser til alle mann. Dette har vært utelukkende positivt for alle involverte og samtlige bidro for at det skulle være best mulig for ungdommen, sier Thor Arne.

Eli Torp ved frivilligsentralen i Sør-Aurdal er også storfornøyd med kvelden. 

- Vi har fått veldig hyggelige og positive tilbakemeldinger fra sjåfører, foreldre og ikke minst ungdommen selv, forteller Eli. - Man er jo litt spent i forkant av en slik kveld å på hvor mange som møter opp, men det har absolutt stått til forhåpningene!  

Planer om nytt treff

Via facebookgruppa Kjøretøy Sør-Aurdal ble det i midten av mai arrangert et lite treff i Begnadalen med rundt 20 biler og motorsykler. Cruisinga i Bagn er dermed andre samling i rekken, og ifølge Thor Arne er planene for neste treff allerede bestemt. 

- I løpet av sommeren skal vi samles ved Hedalen bo og service-senter og ta med beboerne på cruising i Hedalen. 

Og på spørsmål på om det kun er de eldre på senteret som får bli med på cruising svarer han lattermild, - Det var ikke bare ungdommen som møtte opp og viste interesse nå på fredag, så vi er ikke så strenge på alderen. Dette er et lavterskeltilbud for alle interesserte!

Se film fra cruisinga her:

Andre aktuelle innlegg:
crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram